Profesyonel CV Danışmanlığı

Profesyonel CV Danışmanlığı

İyi hazırlanmış bir özgeçmiş, sizinle ilgili sessiz bir tavsiye mektubudur. Özgeçmişiniz sizi sadece bir aday olarak mülakata götürmemelidir. Siz daha görüşmeye gitmeden hangi pozisyona aday olduğunuzu, yetkinliklerinizi, hedeflerinizi, daha iyisi için çalıştığınızı anlatan bir araç olarak tasarlanmalıdır.

Yaklaşık 5.000 üzerinde özgeçmiş tarama fırsatım oldu. İmla ve yazım hatalarından, özgeçmişte bulunan güneş gözlüklü fotoğraflara, enteresan mail adresi isimlerinden, hatalı telefon numaralarına kadar birçok yanlış örneği gördüm. Online iş başvuru platformlarından doldurulmuş özgeçmişleri PDF versiyonuna dönüştürüp firmalara dosya adı, mail içeriği, ön yazı bile olmadan özensizce ileten aday sayısı da oldukça fazla. Nasıl bunlar daha ilk bakışta fark ediliyorsa, tam tersi dikkat ve özenle hazırlanmış, bir kimliği ve mesajı olan örneklerde hemen diğerlerinin arasından sıyrılmayı başarıyor.

Bugün herkes standart bir özgeçmiş taslağını indirip, kendi bilgilerini bu taslağa işleyerek iş başvurularında bulunuyor. Hazır taslaklar üzerinden oluşturulmuş CV’ler iş piyasasında %95’ten fazla bir oranda. Yine eğitimlerde çok sık duyduğum bir cümledir:’’ Mülakata kadar çağrılmayı başarabilirsek, o aşamadan sonrası kolay Hocam’’

Sizleri endişelendirmek istemem. Bununla birlikte, bilmeliyiz ki ‘’rekabet’’ kelimesi iş dünyasının gerçeği. Sizinle aynı dönemde mezun olan, aynı eğitimi almış, benzer uzmanlık alanlarına sahip, benzer tecrübelerde olan ve sizin istediğiniz pozisyona aday olma potansiyeline sahip kaç kişi var bir düşünün lütfen. Tam da bunları konuşurken karamsarlığa kapılarak yarıştan çekilenler veya akışına bırakanlar olabiliyor. Bir diğer grup bu cümlelerle farkındalık kazanıp daha çok çaba sarf etmesi gerektiğini anlıyor. Tercih bu noktada sizin.